Poradnik - gumy wspinaczkowe

Czym różnią się dostępne rodzaje gum na podeszwę?

Gumy stosowane na podeszwy obuwia wspinaczkowego ewoluowały od prawie 30 lat. Tak długi okres pracy różnych ośrodków badawczo-wdrożeniowych przyczynił się do obecnej bardzo szerokiej oferty. W Polsce od wielu lat największą renomą i popularnością cieszyły się gumy produkowane przez firmę Stealth, którymi były fabrycznie podklejane buty 5.10. Od kilku lat równym uznaniem wspinacze zaczęli darzyć najnowsze produkty firmy Vibram.

Prezentowane zestawienie powstało w oparciu o kilka czynników. W pierwszej kolejności bazuje na naszym doświadczeniu i zawiera nasze wieloletnie obserwacje wsparte konsultacjami ze wspinaczami o różnym poziomie zaawansowania i uprawiających różne dyscypliny wspinaczkowe. Uwględniliśmy też dane katalogowe producentów gum oraz butów wspinaczkowych.

Analizując prezentowane zestawienie warto uwzględnić:

Wybór rodzaju gumy

Gumy tarciowe - grupa gum o wysokim współczynniku tarcia, charakteryzujących się bardzo dobrą zdolnością do kontaktu ze skałą. Najczęściej są to gumy miękkie, dobrze wypełniające fakturę skały (mikronierówności) i zapewniające maksymalną powierzchnię kontaktu podeszwy ze stopniem.

Gumy krawądkowe - gumy charakteryzujące się małą podatnością na odkształcenia związane ze wspinaniem po mikrorzeźbie (mikrokrawądki, ząbki, kryształki, itp.), przy jednoczesnym zapewnieniu dobrego tarcia.

TABELA 1. Charakterystyka gum stosowanych przez Friction.pl – obserwacje własne, informacje producentów.
Rodzaj gumy Twardość Tarcie Krawądki
Vibram XS Grip2

Rewelacyjna, miękka guma tarciowa, jedna z najlepszych gum firmy Vibram. W opinii wielu wspinaczy oferuje najlepszą skuteczność wspinania w precyzyjnym tarciowym terenie. Szczególnie polecana do dużych przewieszeń i boulderingu.

Vibram XS Edge

Guma krawądkowa, parametrami zbliżona do Onyxxa, a zarazem mechanicznie nieco bardziej miękka. Jest gumą przeznaczoną do wspinania technicznego w formacjach płytowych i lekkim przewieszeniu. Obecnie podstawowa guma w sporej gamie butów LaSportivy.

Vibram XS Grip

Uniwersalna guma o dość wysokich parametrach tarciowych. Do niedawna podstawowa guma stosowana przez LaSportivę. Udoskonalona wersja tej gumy to XS Grip2 - jedna z najlepszych gum tarciowych.

Vibram XS Flash

XS Flash to guma o kolorze zółtym. Przeznaczona przede wszystkim do stosowania na szucznych ściany, nie pozostawia czarnych śladów na stopniach oraz ma zoptymalizowan paramatry pod kątem pracy na sztucznych chwytach.

Vibram Grip Marchiata

Guma o umiarkowanych parametrach, przeznaczona do treningów na panelu oraz niewymagającego wspinania skalnego.

Stealth MI6

Najnowsza guma Stealth, super miękka i cechująca się wyśmienitym tarciem. Najlepsze zastosowanie znajduje w mocno przewieszonym terenie oraz do boulderingu.

Stealth Hf

Druga z nowszych gum Stealth, nieco twardsza od MI6, a miększa od C4. Cechuje się bardzo dobrym tarciem i mimo swojej miękkości świetną pracą na krawądkach.

Stealth Onyxx

Uniwersalna, stosunkowo twarda guma o wysokich parametrach pracy na tarcie i na krawądkach. Stosowana w wielu butach 5.10, ma duże grono wiernych zwolenników uznających ją za najlepszy rodzaj podeszwy na polski wapień. Najlepiej sprawdza się w formacjach płytowych.

Stealth C4

Guma starszej generacji o uniwersalnym zastosowaniu. Nieco bardziej miękki poprzednik Onyxxa o trochę słabszych parametrach.

Boreal Zenith

Najlepsza guma Boreala, stosunkowo miękka i o dobrych parametrach tarciowych i krawądkowych.

Boreal FS Quattro

FS Quattro jest trochę twardsza od Zenith'a, oferuje słabsze tarcie ale zarazem stosunkowo dobrą trwałość.

Triop Cling 2000

Najsłabsza guma w zestawieniu, cechująca się niskimi parametrami. Może mieć zastosowanie tylko na panel oraz na drogi skalne nie stawiające butom zbyt dużych wymagań.

Wybór grubości gumy

Kolejną ważną kwestią związaną z podklejeniem obuwia wspinaczkowego jest dobór grubości podeszwy. Podstawowe kryteria wyboru grubości podeszwy przedstawia Tabela 2.

TABELA 2. Grubości podeszw wspinaczkowych
Grubość podeszwyCharakterystyka
3,5 mm

Cieńsza podeszwa pozwala na większą precyzję i lepsze czucie skały. Daje zarazem nieco bardziej miękkiego buta, co powoduje, że jest to opcja dla wspinaczy, którym bardziej zależy na dobrym czuciu stopni niż sztywności podeszwy. Grubość 3,5 mm jest też dobrym wyborem dla osób o małym rozmiarze stopy (35-36) lub o niskiej masie ciała.

4 mm (standard)

Typowy rodzaj grubości, który stosowany jest w większości produkowanych butów w rozmiarach "średnich". Oferuje optymalny wybór między trwałością podeszwy a czuciem skały.

5 mm

Podeszwa o zwiększonej grubości jest polecana dla wspinaczy, którzy preferują twarde buty, trochę mniej katujące na małych stopniach. Dobrze sprawdza się też przy butach o dużym rozmiarze (44+) oraz dla osób cięższych. Czucie skały jest słabsze, lecz but jest sztywnejszy i podeszwa dłużej służy.Grubość rantów standardowa czy zwiększona?

Grubość rantów, podobnie jak grubość podeszwy, ma istotny wpływ na czucie, precyzję oraz twardość butów wspinaczkowych.

TABELA 3. Dobór grubości rantów
Grubość rantówCharakterystyka
Standardowa

Grubość typowa dla danego modelu buta, możliwie jak najbardziej zbliżona do grubości stosowanej przez producenta. Daje dobre czucie i jest polecana do wspinaczki wymagającej jak najwięcej precyzji.

Jeśli lubisz buty o dobrym, optymalnym czuciu i/lub najpierw ścierasz podeszwę, a potem ranty, grubość Standardowa jest dla Ciebie.

Zwiększona

Ranty o zwiększonej grubości charakteryzują się znacznie słabszym czuciem skały. Polecane są wspinaczom, którzy preferują twardsze buty, oferujące większy komfort kosztem słabszego czucia). Niewskazane są natomiast dla bardzo małych rozmiarów stopy (34-35 EUR) gdzie mogą nadmiernie pozbawiać buty precyzji i czucia.

Zwiększona grubość rantów jest dla Ciebie jeśli:
- najpierw wycierasz dziurę na rantach, a potem na podeszwie
- poszukujesz bardziej trwałej opcji (np. na panel)
- preferujesz jak najbardziej twarde i sztywne buty

© 2010-2018 Friction